Człowiek wchodzący w świat fotografii, często styka się z nowym słownictwem i terminologią, która
w żaden sposób nie jest zrozumiała. Stworzyliśmy słownik i zawarliśmy w nim wiele pojęć mocno związanych z pracą w studiu fotograficznym. Poznanie ich, nie tylko ułatwi twoją pracę, ale również pozwala zrozumieć wiele poradników dostępnych na blogu.
Terminy dotyczące aparatu:
Autofokus – jest systemem automatycznego ustawiania ostrości. Może być „pojedynczy”, czyli nie dostosuje on ponownie ostrości na obiekt, w przypadku zmiany kierunku aparatu. Istnieje również autofokus „śledzący”, wówczas aparat będzie utrzymywał obiekt ostrym, mimo zmian kierunku aparatu.
Balans bieli – to wyrównanie barw obrazu w celu poprawnego ich rejestrowania.
Czas otwarcia migawki – to czas naświetlania, w którym migawka pozostaje otwarta. Najczęściej mierzony w częściach sekundy.
Czułość ISO – określa wrażliwość na światło. Wyrażana za pomocą liczby oraz skrótu ISO.
Ekspozycja – jest to ilość światła padającego na matrycę. Poprawną ekspozycję można uzyskać za pomocą trzech parametrów: czasu naświetlania, otwarcia przysłony oraz czułości ISO.
Głębia ostrości – to zakres odległości w jakiej fotografowany obiekt jest ostry. O dużej głębi ostrości mówi się, gdy wszystkie obiekty mieszczące się w kadrze pozostają ostre. O małej głębi ostrości mówi się, gdzie tylko wybrany obszar jest ostry.
Ogniskowa – jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego. Wartość ogniskowej jest podawana w mm.
Przysłona – jest elementem należącym do obiektywu, odpowiadającym za wielkość otworu obiektywu oraz regulującym dopływ światła.
Terminy dotyczące wyposażenia studia fotograficznego:
Beauty dish – to modyfikator oświetlenia, najczęściej stosowany przy sesjach modowych
i portretowych. Jego zadaniem jest połączenie ostrego światła wraz z delikatnie zarysowanymi cieniami.
Blenda – jest panelem odblaskowym, służącym do odbicia światła i zmianą jego kierunku.
Boom fotograficzny – statyw oświetleniowy, który dzięki wysięgnikowi umożliwia umieszczenie lampy nawet nad fotografowanym obiektem.
Cyklorama – zakrzywiona ściana, gdzie podłoga i ściana są połączone łagodnym łukiem.
Dyfuzor – jest to element, który rozprasza światło i zmniejsza ilość padających cieni. Stosuje się go do lamp studyjnych.
Garnek – czasza reflektora, którą nakłada się na lampę studyjną. Za pomocą tego modyfikatora, można ukierunkować światło w pożądanym kierunku.
Grid – kraciasta nakładka, stworzona z taśmy. Mocuje się ją wraz z softboxami dla ukierunkowania światła.
Octa – jest to softbox w kształcie ośmiokąta, najczęściej wykorzystywany w fotografii portretowej. Światło, które emituje jest delikatne oraz ukierunkowane.
Piesek – bardzo niski statyw. Stosuje się go przede wszystkim jako dodatkowe oświetlenie tła, bądź do fotografii produktowej.
Plaster miodu – jest to odmiana grida, zadaniem tej nakładki jest zwężenie padającego światła.
Snoot – to modyfikator o kształcie stożka, dający zawężony oraz punktowy strumień światła i uwydatniający krawędź cienia. Inaczej zwany też jako strumienica.
Softbox – jest modyfikatorem światła. Dostępne są w wielu rodzajach i kształtach, które można dopasować do potrzeb sesji zdjęciowej.
To tylko niewielka część słownictwa z zakresu fotografii. Mam nadzieję, że ułatwią one Twoją pracę przy fotografii, ponieważ działając w studiu fotograficznym właśnie z nimi będziesz się najczęściej spotykać.
Zapraszamy do śledzenia naszego bloga!
Dowiedz się więcej o fotografii 😄