Filtr polaryzacyjny pomoże Ci uzyskać piękne zdjęcia. Na pewno zderzyłeś się z sytuacją, kiedy to miałeś przed sobą piękny kadr, zrobiłeś zdjęcie, a efekt nie był nawet w połowie tak zachwycający, jak to, co zobaczyłeś własnymi oczami. Jeśli tak, to znaczy, że zabrakło Ci wtedy filtra polaryzacyjnego.
Co to jest i jak działa filtr polaryzacyjny?
Filtr polaryzacyjny to cienka płytka, której zadaniem jest przepuszczanie światła spolaryzowanego do obiektywu. Światło jest falą elektromagnetyczną i rozchodzi się we wszystkich możliwych kierunkach. Filtr stosuje się po to, aby porządkował wiązki światła i przepuszczał jedynie promienie o określonym kierunku. Ważne jest również odpowiednie skierowanie filtra, powinien on być ustawiony prostopadle w stosunku do źródła światła.
Rodzaje filtrów
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych: liniowy i kołowy. Różnica pomiędzy nimi polega na ich przeznaczeniu. Filtry kołowe zostały skonstruowane tak, aby współpracowały z aparatami, które posiadają autofokus. Filtr liniowy mógłby automatyczne ustawianie ostrości zaburzać.
Zastosowania filtra polaryzacyjnego
Filtry pomogą Ci uzyskać lepsze efekty na zdjęciu. Ich zastosowań jest wiele i sprawdzą się również w innych typach fotografii, nie tylko krajobrazowej.
- Niwelowanie odblasku
Fotografując z filtrem, pozbędziesz się niepotrzebnych odbić od większości powierzchni takich jak np. woda lub szyba. Ta kwestia sprawdzi się również w fotografii portretowej, kiedy model ma okulary.
- Poprawa kontrastu
Najważniejszą zaletą stosowania filtrów jest poprawa kontrastu na zdjęciu i wyróżnienie barw. Poprawa kontrastu wpływa również pozytywnie na widoczność detali.
- Przyciemnienie nieba
Zdjęcia chmur staną się wyraźniejsze, niebo będzie wyraźnie przyciemnione, a chmury będą kontrastować z jaśniejszym tłem.
- Nasycenie kolorów
Manewrowanie filtrem powoduje nasycenie barw, dzięki czemu stają się one bardziej jaskrawe i wyeksponowane.
- Redukowanie przepaleń
Fotografowanie w ostrym słońcu naraża zdjęcie na przepalenia, filtr polaryzacyjny pomaga w przyciemnieniu tych miejsc.
Wady stosowania filtrów polaryzacyjnych
Decydując się na zakup filtra, należy pamiętać o jednej dość istotnej wadzie. Jednym z jego działań, które będzie znacząco wpływać na wygląd zdjęcia jest przepuszczanie mniejszej ilości światła, przez co kadry będą ciemniejsze. W tej sytuacji trzeba będzie dostosować czas naświetlania migawki, bądź zmniejszyć wartość przysłony.
Stosując dłuższy czas otwarcia migawki, nie zapominaj o tym, że zdjęcie może zostać poruszone. Dlatego zawsze staraj się fotografować przy użyciu statywu, zwłaszcza wtedy, gdy robisz zdjęcia w trudnych warunkach.
Pamiętaj, że filtr polaryzacyjny powinien być odpowiednio dopasowany do średnicy Twojego obiektywu.
Podsumowanie
Filtry polaryzacyjne są przydatnym akcesorium w pracy fotografa. Niejednokrotnie za ich pomocą można uzyskać o wiele lepsze zdjęcie. Odpowiednie użycie filtrów polaryzacyjnych wynika z podstaw fizyki, jednak można się go nauczyć poprzez praktykę.
Śledź naszego bloga fotograficznego!
Dowiedz się więcej o fotografii 🙂